Skip to content
Benilde - St. Margaret`s
Navbar
Calendar
Rosters
Scores and Standings
GOFAN TICKETS
Today
June 2018
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
Week
Month
Color Key:
Home
Away
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
27
28
29
30
31
1
7:15am - 7:45am
Knightlife
@Library Conference Room
Interviews
8:00am - 2:40pm
Guidance
@Moore Library
Schedule Change. Library remains open to all students
9:45am - 10:25am
Faith Formation
@Red Knight Conference Room (RKCR)
11:00am - 12:30pm
Ramier, Natalie
@Red Knight Conference Room (RKCR)
12:00pm
Baseball: V
@Benilde-St. Margaret's School
3:00pm - 5:00pm
Lenhart-Murphy, Lisa
@Room 139
7:00pm
SH Graduation
@Haben Center
7:30pm
Senior Graduation Party
@Off Campus
2
Senior Graduation Party
7:30am - 3:00pm
SAT Test
@
Multiple Location
1:00pm - 10:00pm
Mahler, Jake
@
Multiple Location
Theresa Binish Dance School Recital, 3pm and 7pm
2:30pm
Baseball: V
(Rescheduled)
@Waconia High School
3
5:00pm - 8:00pm
Lacrosse Banquet - Girls
@
Multiple Location
4
7:30am
Golf: G/V
@Ridges at Sand Creek
June 5 - rain date
7:30am
Golf: B/V
@Ridges at Sand Creek
June 5 - rain date
8:00am - 2:40pm
Guidance
@Room 102 (Career Center)
Schedule Change.
8:00am - 9:00am
JH Graduation Practice
@Great Hall
8:45am
Locker Clean Out -(9-11)
9:00am - 2:40pm
JH Valleyfair Trip, Grade 8
12:30pm - 1:15pm
JH
@Hamburge Theater
Dave Platt's class
3:00pm - 5:00pm
Lenhart-Murphy, Lisa
@Room 139
3:00pm - 6:00pm
Play/Musical Practice
@Hamburge Theater
Spotlight rehearsal
3:00pm - 4:30pm
Weingartz, Matt
@Room 157
3:45pm - 5:00pm
Interview
@Red Knight Conference Room (RKCR)
Lindsay Novak
4:00pm
Baseball: V
(Rescheduled)
@Waconia High School
5:00pm
Lacrosse: G/V
@Breck School
7:00pm
Lacrosse: B/V
@Benilde-St. Margaret's School
5
Last Day - Grade 8
8:00am - 9:00am
JH Award Ceremony
@Hamburge Theater
8:45am - 9:30am
Junior High Party
@Commons
For Award Recipients and parents
9:00am - 10:30am
Leadership Team
@Library Conference Room
9:15am - 9:45am
JH Prayer Service
@Chapel
Grade 8
10:00am - 2:40pm
JH
@Great Hall
Grade 8
11:00am - 1:00pm
Gamache, Nic
@North Building Conference Room
12:00pm - 1:00pm
Adam Ehrmantraut
@Red Knight Conference Room (RKCR)
Common Sound meeting
12:30pm - 1:00pm
Platt, Dave
@Hamburge Theater
3:00pm
Faculty/Staff End of Year Party
3:00pm - 5:00pm
Lenhart-Murphy, Lisa
@Room 139
5:00pm
Baseball: V
@Waconia High School
5:00pm - 10:00pm
Ultimate Frisbee
@
Multiple Location
5:30pm - 7:00pm
Dance Team Parent Mtg
@Moore Library
6
JEANS DAY
7:45am - 11:45am
Adoration
@Chapel
9:00am - 11:30am
SH FINAL EXAMS
10:30am - 11:30am
Admissions
@Red Knight Conference Room (RKCR)
Interview
11:30am
EARLY DISMISSAL
3:00pm - 5:00pm
Lenhart-Murphy, Lisa
@Room 139
3:00pm - 4:30pm
Weingartz, Matt
@Room 157
3:30pm - 4:30pm
Admissions
@Red Knight Conference Room (RKCR)
Interview
5:00pm
Baseball: V
@Waconia High School
5:30pm
Lacrosse: B/V
@Robbinsdale Armstrong High School
7:00pm
JH Graduation
@Great Hall
8:00pm - 10:00pm
JH Graduation Party
@
Multiple Location
7
JEANS DAY
7:45am - 11:45am
Adoration
@Chapel
8:00am - 11:45am
SH FINAL EXAMS, Period 3, 4, 5
8:00am - 10:00am
Skinner, Sue
@Red Knight Conference Room (RKCR)
11:00am
Softball: G/V
@Caswell Park, North Mankato
11:00am
Tennis: B/V
@Baseline Tennis Center
Tristan Fjelstad/Ryan Frost - Doubles
11:45am
EARLY DISMISSAL
1:30pm - 2:30pm
Ramier, Natalie
@Red Knight Conference Room (RKCR)
3:00pm - 5:00pm
Lenhart-Murphy, Lisa
@Room 139
5:00pm
Softball: G/V
@Caswell Park, North Mankato
8
JEANS DAY
TBD
Track & Field: G/V
@Hamline University
State - 6/8 & 6/9
TBD
Track & Field: B/V
@Hamline University
State - 6/8 & 6/9
7:45am - 11:45am
Adoration
@Chapel
8:00am - 9:00am
Admissions
@Red Knight Conference Room (RKCR)
8:00am - 8:30am
JH Prayer Service
@Chapel
Grade 7
8:00am - 11:45am
SH FINAL EXAMS, Period 6,7,8
11:45am
EARLY DISMISSAL
12:00pm - 3:00pm
Faculty/Staff Workshop
@
Multiple Location
3:00pm - 5:00pm
Lenhart-Murphy, Lisa
@Room 139
9
7:30am - 12:30pm
ACT Test
@
Multiple Location
8:00am - 1:00pm
Lacrosse Coaches Mtg
@Moore Library
8:00am - 10:00pm
Mahler, Jake
@
Multiple Location
10
7:00am - 10:00pm
Technology Department
@Room 124
8:00am - 10:00pm
Mahler, Jake
@
Multiple Location
11
Joranger Golf Trny
7:00am - 12:00pm
Football
Football camp - if needed
7:00am - 10:00pm
Technology Department
@Room 124
8:00am - 2:40pm
FINALS MAKEUP
@Red Knight Conference Room (RKCR)
8:00am - 12:00pm
Gilbertson, Kristin
@Room 152
Eco Writing Class
8:00am - 3:00pm
SAIL
@
Multiple Location
9:00am - 12:00pm
Drivers Education Class
@Room 201
9:00am - 4:00pm
Science Summer Camp
@
Multiple Location
12
7:00am - 12:00pm
Football
Football camp - if needed
7:00am - 10:00pm
Technology Department
@Room 124
8:00am - 12:00pm
Gilbertson, Kristin
@Room 152
Eco Writing Class
8:00am - 3:00pm
SAIL
@
Multiple Location
9:00am - 12:00pm
Drivers Education Class
@Room 201
9:00am - 4:00pm
Science Summer Camp
@
Multiple Location
5:00pm
Lacrosse: B/V
@Chanhassen High School
13
7:00am - 12:00pm
Football
Football camp - if needed
7:00am - 10:00pm
Technology Department
@Room 124
8:00am - 12:00pm
Gilbertson, Kristin
@Room 152
Eco Writing Class
8:00am - 3:00pm
SAIL
@
Multiple Location
9:00am - 12:00pm
Drivers Education Class
@Room 201
9:00am - 4:00pm
Science Summer Camp
@
Multiple Location
9:00am - 12:00pm
Student Support
@Library Conference Room
12:00pm - 1:00pm
Anderson, Amanda
@Red Knight Conference Room (RKCR)
6:00pm
Board of Directors Meeting
@Library Conference Room
7:00pm - 7:00am
Server Maintenance Scheduled (Tech)
14
7:00am - 12:00pm
Football
7:00am - 10:00pm
Technology Department
@Room 124
8:00am - 3:00pm
SAIL
@
Multiple Location
9:00am - 12:00pm
Drivers Education Class
@Room 201
9:00am - 4:00pm
Science Summer Camp
@
Multiple Location
3:00pm
Lacrosse: B/V
@Minnetonka High School
15
7:00am - 12:00pm
Football
7:00am - 10:00pm
Technology Department
@Room 124
8:00am - 3:00pm
SAIL
@
Multiple Location
9:00am - 12:00pm
Drivers Education Class
@Room 201
16
7:00am - 10:00pm
Technology Department
@Room 124
6:00pm
Lacrosse: B/V
@Chanhassen High School
17
7:00am - 10:00pm
Technology Department
@Room 124
8:00am - 10:00pm
Adam Ehrmantraut
@All Facilities
Common Sound Concert with Beth el
1:00pm
Beth El Synagogue
@Parking Lot - Main Lot off Barry Street
18
7:00am - 10:00pm
Technology Department
@Room 124
8:00am - 3:00pm
SAIL
@
Multiple Location
9:00am - 12:00pm
Drama Summer Camp
@Room 121
9:00am - 12:00pm
Drivers Education Class
@Room 201
9:00am - 4:00pm
Science Summer Camp
@
Multiple Location
12:00pm - 4:00pm
Coding Class Summer Session
@Room 112
1:00pm
Beth El Synagogue
@Parking Lot - Main Lot off Barry Street
19
7:00am - 10:00pm
Technology Department
@Room 124
8:00am - 3:00pm
SAIL
@
Multiple Location
9:00am - 12:00pm
Drama Summer Camp
@Room 121
9:00am - 12:00pm
Drivers Education Class
@Room 201
9:00am - 4:00pm
Science Summer Camp
@
Multiple Location
12:00pm - 1:00pm
Adam Ehrmantraut
@Red Knight Conference Room (RKCR)
Common Sound meeting
12:00pm - 4:00pm
Coding Class Summer Session
@Room 112
5:00pm - 7:00pm
Lacrosse - Girls
@
Multiple Location
Coaches Clinic
5:00pm - 9:30pm
Lacrosse - Girls
@Stadium Turf Field
All Star Game & Clinic
5:00pm - 7:00pm
Lacrosse Clinic - Girls
@Room 143
20
7:00am - 10:00pm
Technology Department
@Room 124
8:00am - 3:00pm
SAIL
@
Multiple Location
9:00am - 12:00pm
Drama Summer Camp
@Room 121
9:00am - 12:00pm
Drivers Education Class
@Room 201
9:00am - 4:00pm
Science Summer Camp
@
Multiple Location
12:00pm - 4:00pm
Coding Class Summer Session
@Room 112
21
7:00am - 10:00pm
Technology Department
@Room 124
8:00am - 3:00pm
SAIL
@
Multiple Location
9:00am - 12:00pm
Drama Summer Camp
@Room 121
9:00am - 12:00pm
Drivers Education Class
@Room 201
9:00am - 4:00pm
Science Summer Camp
@
Multiple Location
12:00pm - 4:00pm
Coding Class Summer Session
@Room 112
6:30pm
Alumni Boys' Lacrosse
@Stadium Turf Field
22
7:00am - 10:00pm
Technology Department
@Room 124
8:00am - 3:00pm
SAIL
@
Multiple Location
9:00am - 12:00pm
Drama Summer Camp
@Room 121
9:00am - 12:00pm
Drivers Education Class
@Room 201
23
7:00am - 10:00pm
Technology Department
@Room 124
24
7:00am - 10:00pm
Technology Department
@Room 124
25
7:00am - 10:00pm
Technology Department
@Room 124
9:00am - 4:00pm
Science Summer Camp
@
Multiple Location
12:00pm - 4:00pm
Coding Class Summer Session
@Room 112
1:00pm
Beth El Synagogue
@Parking Lot - Main Lot off Barry Street
26
7:00am - 10:00pm
Technology Department
@Room 124
9:00am - 4:00pm
Science Summer Camp
@
Multiple Location
12:00pm - 4:00pm
Coding Class Summer Session
@Room 112
1:00pm
Beth El Synagogue
@Parking Lot - Main Lot off Barry Street
27
7:00am - 10:00pm
Technology Department
@Room 124
7:30am - 3:00pm
Sylvester, Laura
@Moore Library
9:00am - 4:00pm
Science Summer Camp
@
Multiple Location
12:00pm - 4:00pm
Coding Class Summer Session
@Room 112
28
7:00am - 10:00pm
Technology Department
@Room 124
7:30am - 9:30am
Board of Directors Committee Meeting
@Library Conference Room
9:00am - 4:00pm
Science Summer Camp
@
Multiple Location
12:00pm - 4:00pm
Coding Class Summer Session
@Room 112
12:00pm - 2:00pm
Pettinger, Jerry
@Moore Library
District Football meeting
29
7:00am - 10:00pm
Technology Department
@Room 124
30
7:00am - 10:00pm
Technology Department
@Room 124
1
2
3
4
5
6
7
Collapse Menu
Search
Today
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
View Schedules
Loading schedules..
Get The Mobile App
Notify Me
LOGIN
Username:
Password:
Forgot password?